DomůVýtvarné uměníArchitekturaLiteratura, film, fotografieHudbaCestováníTuristikaPřírodaVěda a zdravíVěda a technikaSexO všem možnémO násOblíbené blogyWarholův prostřílený Mao hvězdou na aukci ;)

23. června 2012 v 0:03 | Zuzana |  Výtvarné umění
Většina sběratelů, kteří by měli to štěstí vlastnit Warholův portrét Mao Zedonga (Mao Tse-tung, Mao Ce-tung), by udělala snad všechno, co je v lidských silách, aby dílo zůstalo uchráněno a nedotčeno.
Zuzana


Ne tak Dennis Hopper, známý herec, režisér a mnohostranný umělec, kterého mnozí znají z filmu "Easy Rider". Když v r. 1972 Denis Hopper získal zmíněný Warholův sítotisk, vystřelil do něj dva náboje. Navzdory Hopperově ruční práci, která perforovala grafiku na dvou místech, (jedna z děr od kulky je přímo nad okem čínského diktátora), se odhadovalo, že obraz bude prodán jako součást aukce Hopperovy sbírky uměleckých předmětů a památek v Christie's v New Yorku za 20 000 až 30 000 USD. Prodej se konal osm měsíců po Hopperove smrti. Hopper zemřel na rakovinu prostaty ve věku 74 let. K prodeji tam byly některé z 300 uměleckých prací, které zdobily Hopperův dům ve Venice Beach. Aukce zahrnula i práce Marcela Duchampa, Gerharda Richtera a Wallace Bermana. K památečnému prodeji náležel také skript k filmu Easy Rider, opatřený mnoha poznámkami. Největší změna v ceně (proti původnímu odhadu) se očekávala od Warholova sítotisku, kterému přidal Hopper unikátní 'nástavbu'.

Dle slov kurátora a správce Hopperova majetku - k prostřílení Warholova díla došlo během jedné noci na začátku sedmdesátých let v Hooperově domě v Los Angeles. Dennis Hopper se náhle probudil, koutkem oka zahlédl Mao Ce-tunga a tak se vylekal, že vstal, dvakrát na obraz vystřelil a udělal do něj dvě díry. Andy Warhol to později viděl, moc se mu to líbilo a opatřil díry poznámkami 'varovný výstřel' a 'díra od kulky' (jedna ho netrefila (= varovný výstřel), druhá ho trefila (= díra od kulky nad okem). Inu, konceptualista.

The Associated Press:

P.S. Podle informace aukční síně Sotheby's v Londýně byl v další aukci 23. května 2012 Warholův prostřílený Mao prodán za 37 250 GBP (58 440 USD).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama