DomůVýtvarné uměníArchitekturaLiteratura, film, fotografieHudbaCestováníTuristikaPřírodaVěda a zdravíVěda a technikaSexO všem možnémO násOblíbené blogyEgon Schiele (1890, Tulln - 1918, Vídeň)

1. března 2012 v 0:27 | Zuzana |  Výtvarné umění
Egon Schiele zemřel v 28 letech, tedy umělecky, duchovně i fyzicky v 'nejlepších letech' svého života.
Zuzana

Dá se říct, že jeho umělecké dílo (neboli 'oeuvre') bylo kompletní. Cynicky interpretováno - zemřel v 'pravý moment' - v době, kdy se jeho umění vyvinulo z urgence vyvolané úzkostí k období jemné senzitivity, dokonce i druhu sentimentality. A to za okolností, které jsou naprosto v souladu s jeho osobní tragédií, jež jeho krátký život tak silně provázela. V jeho krátké kariéře bylo plno rozporů: umělec často plný sebelítosti, který silně pociťoval izolaci, šikanování a pronásledování; jehož vnitřní život a emoce se pohybovaly od dětinských k pubertálním až po pocity starého muže, často v jednom díle/obrazu. Schiele zkoumal a vyjadřoval široké varianty témat, ale převážná většina jeho práce se vyrovnává zcela jednoznačně s lidským pokolením, tělem a duší (psyché). Tvořil na začátku dvacátého století, kdy se lidská postava rapidně marginalizovala jako validní, účinné umělecké téma. Egon Schiele nicméně prezentuje práci stěží překonanou v historii západního umění, pokud jde o vnímání, chápání a analytickou lidskou intenzitu.

Historikové umění inklinují kategorizovat umělce do stylistických skupin; tyto kategorizace šly ve dvacátém století až do silných extrémů. Schieleho krátká kariéra překlenula obrovskou stylistickou rozmanitost s odpovídající rozličností kategorizace - pravidelně s příponou 'ism'. Schiele stál mimo tuto tradici, ale byl umísťován pravidelně do kategorie 'symbolismu' či 'expresionismu'. I když tato tendence má jisté opodstatnění, Schiele by měl být viděn a vnímán především jako 'produkt' Vídně konce devatenáctého století, v té době stejně vitálního kulturního nexu jako Paříž konce téhož století. To láme hlavy vědátorům s úzkým lineárním přístupem k umělecké historii; Schiele je často vnímán jako umělecký extremista dvacátého století a tudíž je mu neférově odpírán status předního umělce. Mezi umělce, kteří ovlivnili jeho práci, patří Ferdinand Hodler a Edvard Munch i belgický sochař Georges Minne. Taky je patrný silný vliv post-impresionistů, zejména Vincenta van Gogha. A umělec s nejsilnějším vlivem na Schieleho praci byl bezesporu Gustav Klimt.

Životopis a ukázky prací:


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zet | Web | 6. července 2012 v 10:45 | Reagovat

Egon Schiele byl génius! Strašně mě fascinuje jeho anatomie, naprosto přesná a i přesto neuvěřitelně pokroucená a zdeformovaná. Dokonalost.

2 vencisak | Web | 7. února 2013 v 21:21 | Reagovat

Schieleho jsem si doslova zamiloval, hlavně díky výstavám ve vídeňském Leopold museu, do dubna 2013 tam probíhají jeho Metamorfózy, mohu vřele doporučit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama