DomůVýtvarné uměníArchitekturaLiteratura, film, fotografieHudbaCestováníTuristikaPřírodaVěda a zdravíVěda a technikaSexO všem možnémO násOblíbené blogyVysoké Tatry (1) - Koprovský štít

3. února 2012 v 17:36 | Miloš |  Turistika
Vysoké Tatry jsou mou nejoblíbenější turistickou oblastí, na pouhých 26 km z jednoho konce na druhý jsou soustředěny nejmenší velehory světa a při projížďce autem od Podbánského k Tatranské Lomnici je k vidění řada impozantních štítů - Kriváň (2494 m n. m.), Vysoká (2547), Končistá (2535), Gerlach (2655, je ve Vysokých Tatrách nejvyšší), Slavkovský štít (2452) a Lomnický štít (2633). Některé vrcholy, např. Ĺadový štít (2627) nebo Rysy (2499), se odkryjí až při vstupu do nitra hor.

Z těch vrcholů, kam lze jít bez horského vůdce, jsou nejvyšší Rysy, a proto tam proudí davy lidí. Za pozornost však rozhodně stojí mnohem méně známý vrchol, který je dost opomíjen, přestože cesta k němu skýtá mnoho nádherných scenérií a také z hřebene se v závěrečném stoupání nabízí úchvatné výhledy. Je jím Koprovský štít (2363).


První část trasy, která obvykle začíná v středisku Štrbské Pleso (1355) a vede na Popradské pleso (1494), je společná s výšlapem na Rysy a dokonce od Popradského plesa ještě asi půl hodiny cesty Mengusovskou dolinou jsou obě trasy totožné. Tady si připadáme jako na Václavském náměstí, jakmile však narazíme na rozcestí Koprovský štít/Rysy a vydáme se po modré na Koprovský štít, zůstaneme téměř osamoceni.
Po stoupání se dostaneme na náhorní plošinu, kde se nachází Malé Hincovo pleso a Veĺké Hincovo pleso, přičemž Veĺké Hincovo pleso je s 20 ha plochy na slovenské straně Vysokých Tater největším jezerem, rozlohou nepatrně překonává mnohem známější Štrbské pleso.


Mezi plesy projdeme a strmými serpentinami vystoupáme na Vyšné Koprovské sedlo (2180), na vrchol Koprovského štítu (2363) nám pak zbývá necelých 200 m převýšení.


Přitom se otevřou krásné výhledy na obě Hincova plesa a na západní straně také na Nižné Temnosmrečinské pleso a Vyšné Temnosmrečinské pleso, která jsou 3. a 4. největším jezerem na slovenské straně Vysokých Tater, a samozřejmě na řadu vrcholů (např. na Rysy, Vysokou a sedlo Ostrva nad Popradským plesem).

Při našem rodinném výletu, z něhož jsou fotografie, se schylovalo k bouřce a kromě mě od Vyšného Koprovského sedla už nikdo dále jít nechtěl. Při vidině, že vrchol je tak blízko, jsem se ale nenechal odradit a ostatní se nakonec neochotně přidali. Bouřka a s ní silný liják se spustil naštěstí, až když jsme scházeli k Popradskému plesu a mohli se schovat v chatě. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 userka | E-mail | Web | 12. července 2015 v 22:18 | Reagovat

Ty máš tolik zážitků :) Na fotkách to vypadá všechno moc hezky, ale člověk na to musí mít fyzičku ;)

2 SV | 9. listopadu 2016 v 9:38 | Reagovat

[1]:ani ne, stačí trošku chcieť ;-)

3 userka | E-mail | Web | 11. listopadu 2016 v 20:47 | Reagovat

[2]: Chtít na sobě makat ale, aby ta fyzička byla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama